Jak wiadomo w dobie dzisiejszych czasów bardzo mądrym posunięciem okazuje się posiadanie własnego interesu. Wówczas to możemy stworzyć firmę, która będzie dotyczyła dziedziny, jaka jest nam najbliżej znana. Ważne bowiem, aby orientować się w temacie, co owocuje dobrym rozeznaniem, odpowiednią wiedzą, jak należy pokierować interesem, znając „od podszewki” oczekiwania klientów. Jednak same chęci i nawet świetne rozeznanie w temacie nie wystarczą.

Aby cokolwiek zacząć, należy dysponować odpowiednim kapitałem. I początkowo mówimy o pieniądzach, bo to one są niezbędne przy stworzeniu firmy. Trzeba przecież nająć, lub zbudować lokal, zatrudnić ludzi i pozyskać odpowiednie narzędzia, sprzęt, a wszystko to kosztuje i to nie mało. Skąd zatem wziąć środki? Otóż szansę na dofinansowanie możemy otrzymać od banku, bądź innej instytucji udzielającej pożyczek. Oczywiście, by taki podmiot przyznał nam kredyt musimy spełniać pewne warunki, które są jasno określone.

Aby otrzymać takie dofinansowanie zwane kredytem musimy przedstawić dokumenty, które poświadczą, że jesteśmy w stanie spłacić w określonym okresie zaciągnięty dług. Kredyt bowiem jest taką formą dofinansowania, którą musimy zwrócić, licząc się przy tym z dodatkowymi kosztami, czyli odsetkami. Te nazywamy oprocentowaniem, a jego wysokość zależna jest między innymi od wysokości pobranej kwoty, oraz czasu dotyczącego jej spłaty. Nie możemy jednak mówić tu o kwestii, jaką okazuje się być dofinansowanie z środków unijnych, ponieważ tu często otrzymujemy środki pieniężne, których nie musimy spłacić. Wówczas najważniejsze, aby spełnić warunki określone w umowie, a zatem prowadzić interes zgodnie z przeznaczeniem, co również określone jest pewnym przedziałem czasowym.

Bank podstawową instytucją kredytową

Bank nie jest jedyną instytucją udzielającą nam kredytu, ale bez wątpienia jest podmiotem najczęściej udzielającym pożyczek. Kredyty gotówkowe przyznawane przez banki są formą pożyczki oprocentowanej. To właśnie z tychże odsetek bank czerpie korzyści. Klient może posiadać kilka kredytów, jednakże musi przedstawić dokumenty świadczące o jego wypłacalności, a zatem nie powinien mieć zadłużenia. Co prawda bywa tak, że zaciągamy kredyt, by spłacić inne zadłużenie, jednakże bank nie przyzna nam takiej pożyczki, jeżeli nie będzie miał pewności, że możemy ją spłacić.

Kredyty gotówkowe są przyznawane na dany okres, po upływie którego musimy spłacić zadłużenie. Wygląda to tak, że po przedstawieniu wszelkich dokumentów i spełnieniu wszystkich wymaganych kryteriów bank wypłaca nam w gotówce określoną kwotę pieniędzy. Może to być zarówno przelew, jak i bezpośrednie pobranie środków.

W myśl tejże transakcji klient podpisuje umowę, na której to uwzględniony jest zarówno okres, w którym winien on spłacić zaciągnięty kredyt, jak i odsetki, które będą doliczone do pożyczki. Kredyty gotówkowe opiewają na okres od kilku miesięcy nawet do około 8 lat. Jednak najczęściej jest to termin od 1 do 2 lat. Tu warto też nadmienić, że kwotę ta możemy zwrócić jednorazowo, lub też w ratach.

Strony zawierające transakcję kredytową

W pobieraniu kredytu muszą uczestniczyć dwie strony. Jedną jest ta instytucja, która przyznaje pożyczkę, a drugą klient pobierający ją. Zatem nie potrzebny jest żaden poręczyciel, czy inne osoby trzecie, zwane tutaj stronami.

Bank, czy inny podmiot kredytowy nazywany tu jest kredytodawcą. Natomiast osoba zaciągająca ów kredyt to kredytobiorca. Czyli w pewnym sensie mówimy tu o instytucji, jako wierzycielu, oraz kliencie, jako dłużniku. Warto tu pamiętać, że kredytobiorcą może być tak indywidualny klient, jak i grupa ludzi, czy nawet firma. Najczęściej mówimy tu jednak o jednej osobie.

Jak wysoki kredyt może zaciągnąć kredytobiorca? Jego wartość jest zależna od wysokości dochodu netto klienta. Według tego kryterium bank może ustalić, czy kredytobiorca posiada tak zwaną zdolność kredytową, która to dowodzi, iż osoba ubiegająca się o kredyt jest wiarygodna i wypłacalna. Musimy przedstawić dowód na to, że w określonym czasie będziemy zarabiać i pracować, tak aby móc spłacić zaciągnięty dług. Jeżeli natomiast otwieramy dany interes, a sami nie pracujemy i nie zarabiamy, kredyt musi wziąć taka osoba, która tą pracę i stały dochód posiada.