Kredyt gotówkowy może nam się przydać, gdy chcemy sfinansować nagłe wydatki. O czym powinniśmy wiedzieć zanim złożymy wniosek kredytowy?

Kredyt może przydać nam się w wielu przypadkach. Pozwala sfinansować zarówno duże, jak i mniejsze zakupy, np. zakup nowego telewizora czy komputera, a nawet samochodu. Warto jednak wspomnieć, że czasami w przypadku zakupu mniejszych rzeczy, warto skorzystać z rat kredytowych. Bywają one bowiem bardziej opłacalne. Jeśli jednak zdecydujemy się na kredyt gotówkowy, co warto wiedzieć? Podczas składania wniosku o kredyt po raz pierwszy do jego uzyskania przyda nam się przede wszystkim dowód osobisty. Konieczny będzie też dokument poświadczający uzyskiwane przez nas dochody. Niekiedy takim dowodem bywa wyciąg z rachunku bankowego, na którym znajdą się nasze ostatnie wpływy z tytułu wynagrodzenia. Innym razem będziemy potrzebowali takiego zaświadczenia od pracodawcy. Zazwyczaj banki wymagają zaświadczenia o zatrudnieniu wraz z informacją o wysokości miesięcznego wynagrodzenia za ostatnie 3 do 6 miesięcy. Nieco inne dokumenty będą potrzebne w przypadku, gdy jesteśmy na rencie lub emeryturze, albo prowadzimy działalność gospodarczą. Umowa o zawarcie kredytu jest najczęściej podpisywana w najbliższej placówce bankowej. Jeśli jest to kredyt internetowy, wtedy zawarcie umowy następuje np. za pośrednictwem firmy kurierskiej. Bank przesyła nam umowę przez kuriera i podpisujemy ją w jego obecności. By klient mógł się z nią zapoznać na spokojnie, bank przesyła nam wersję elektroniczną.

Zanim złożymy wniosek o kredyt warto sprawdzić dokładnie koszty kredytu. Orientacyjny koszt kredytu możemy poznać jeszcze przed złożeniem wniosku. W tym celu możemy wejść na stronę banku i skorzystać z narzędzia do symulacji kredytu. Wystarczy wprowadzić kwotę kredytu oraz okres w jakim zamierzamy spłacić kredyt. Otrzymamy w efekcie informację o wysokości raty oraz łącznych kosztach kredytu. W ten sposób możemy sprawdzić koszty kredytu za pośrednictwem kilku banków jednocześnie i wybrać tę ofertę, która okaże się dla nas najatrakcyjniejsza. Pamiętajmy o tym, by decyzję o zaciągnięciu kredytu gotówkowego dokładnie przemyśleć, jej konsekwencje będą nam towarzyszyły przez wiele lat. Pamiętajmy o tym, że jeśli spóźnimy się ze spłatą kredytu, wtedy bank doliczy nam dodatkowe odsetki. Zazwyczaj nie chodzi o kilka dni, gorzej będzie jednak jeśli opóźnienie w spłacie sięgnie dłuższego okresu. Wtedy faktycznie naliczanie dodatkowych odsetek czeka nas niechybnie. Na dodatek nie będzie to jedyna konsekwencja, która nas czeka. Informacja o opóźnieniu w spłacie trafi również do bazy BIK. Przez co zyskamy negatywa historię kredytowa. Może to znacznie utrudnić uzyskanie kredytu w przyszłości. I to nie tylko w banku, ale i w firmach pożyczkowych. BIK stanowi obecnie podstawowe źródło informacji dla kredytodawców. Dbajmy więc o dobrą historię.