<p>Jakość finansowania biznesu zależy od przyjętej strategii, od środków własnych właściciela działal...

Jakość finansowania biznesu zależy od przyjętej strategii, od środków własnych właściciela działalności gospodarczej, od solidnego biznes planu, a także od generowanych dochodów. W artykule ocenisz najciekawsze formy finansowania biznesu z uwzględnieniem na kategorię wewnętrzną i zewnętrzną. Zobaczysz też, że w niektórych warunkach kredyt gotówkowy to spora przewaga w rozwijaniu nowej działalności.

Rozwój firmy przez zewnętrzne i wewnętrzne formy finansowania

Przy dobrym rozwoju działalności gospodarczej inwestycje można finansować z zysku zatrzymanego. To zdarza się wyjątkowo rzadko w naprawdę poważnych korporacjach. W standardowych, mniejszych biznesach zysk jest przeznaczony praktycznie w całości na normalne funkcjonowanie gospodarstwa domowego samozatrudnionego. Jedna z najciekawszych form finansowania biznesu przeznaczona raczej większym spółkom (osobom prawnym) to emisja papierów wartościowych pod potrzeby inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych. Dzięki takiej emisji można wypracować ogromną przewagę konkurencyjną w stosunkowo krótkim czasie. Wystarczy do tego solidny prospekt emisyjny. Nie każda spółka zyskuje jednak na współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych, bo to też spore koszty w zakresie rachunkowości. W Polsce na rozwój biznesu wykorzystuje się też dotacje z urzędu pracy, niestety mocno ograniczone, dotacje z funduszy unijnych w zależności od branży, leasing finansowy, czy kredyty bankowe i standardowe kredyty kupieckie. Duże znaczenie ma też generowanie własnych oszczędności przez właściciela przedsiębiorstwa, jeszcze przed jego docelowym uruchomieniem.

Zdolność kredytowa trudna z perspektywy biznesowej

Finansowanie nowej działalności gospodarczej jest o tyle trudne na rynku kredytowym, że przedsiębiorca nie jest w stanie udowodnić racjonalnej zdolności kredytowej. Inaczej ocenia się bowiem firmy, a inaczej zwykłych kredytobiorców (osoby fizyczne na etacie).

Kredyt gotówkowy pozwala na sprawne przetestowanie pomysłów biznesowych

Duże oszczędności własne i wsparcie kredytem gotówkowym w krytycznych sytuacjach to całkiem bezpieczne rozwiązanie, szczególnie w pierwszych etapach rozwoju biznesu. Im większe środki zewnętrzne w działalności gospodarczej, tym większe nastawienie na ich monitorowanie, czy spełnienie dodatkowych wymagań. W przypadku kredytu gotówkowego formalności są znikome, a pieniądze wydajesz na dowolne cele. To dla młodych właścicieli biznesów, którzy dopiero testują pewne pomysły ogromne ułatwienie, z którego nie warto rezygnować.