<p>Na rynku kredytowym spotkasz wiele ofert. Pojawia się jednak pytanie, z jakich możliwości kredytow...

Na rynku kredytowym spotkasz wiele ofert. Pojawia się jednak pytanie, z jakich możliwości kredytowania potrzeb konsumpcyjnych skorzystać, aby nie narazić się na negatywne konsekwencje ekonomiczne? W artykule otrzymasz informacje o rodzajach kredytów i o sposobach ich optymalnego pozyskania.

Bogactwo kredytowe w branży

Oferta pożyczkodawców jest skierowana do różnych grup docelowych. W branży spotkasz kredyty krótkoterminowe oraz długoterminowe, odpowiednio zabezpieczone, a także drobne pożyczki gotówkowe. W każdej umowie kredytowej określasz cele wydatków i rozliczasz się z bankiem przez kompletowanie faktur, pełnej dokumentacji. Natomiast przy umowie pożyczki gotówkowej celu już nie podajesz. W wielu materiałach marketingowych prywatnych firm pożyczkowych kredyt i pożyczka to identyczne produkty, ale w praktyce jest nieco inaczej. Nie musisz jednak zaciągać kredytu, czy pożyczki gotówkowej, aby zrealizować potrzeby konsumpcyjne. Jeżeli masz rachunek w banku wystarczy otworzyć limit kredytowy lub skorzystać z karty kredytowej. Limit jest nieco bardziej bezpieczny, ponieważ bezpośrednio na koncie widzisz wyniki operacji. Limit kredytowy możesz, ale nie musisz wykorzystać, co daje większą elastyczność, np. na wakacjach, przy prowadzeniu biznesu, czy w trakcie realizacji większych remontów domowych. Karta kredytowa jest stopniowo wypierana. Większość klientów płaci przelewami, czy w formacie zbliżeniowym i przez telefon komórkowy. Zwykła karta bankomatowa i limit kredytowy na rachunku to wystarczające narzędzia, aby zwiększać doraźnie limit wydatków, np. przy oczekiwaniu na różne promocje.

Duże kredyty, a zdolność kredytowa i alternatywne metody finansowania

Przy większych kredytach najlepiej oczywiście skierować się do banku detalicznego, ale przy słabej zdolności kredytowej otrzymanie pieniędzy jest właściwie niemożliwe. Wtedy jedyna alternatywa to parabanki lub inwestorzy indywidualni, czy instytucjonalni. Umowa z inwestorami indywidualnymi zakłada najczęściej liberalne podejście do oceny zdolności kredytowej przy jednoczesnym zastosowaniu wysokiego zabezpieczenia. W każdym wypadku sprawdza się jednak zasada, że przy terminowych spłatach zobowiązania nie grożą ci większe problemy formalne.