Chcąc kupić mieszkanie bardzo często decydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego gdyż jest to jedyna szansa aby zrealizować to marzenie. Rzadko kogo stać na to aby kupić mieszkanie z własnych środków. Ubiegając się o kredyt hipoteczny bank analizuje wiele różnych czynników które nie są zależne od nas. A zatem jakie warunki powinniśmy spełnić aby móc cieszyć się kredytem hipotecznym. Z kredytu hipotecznego korzysta coraz więcej Polaków, z roku na rok cieszy on się coraz większym zainteresowaniem, w związku z czym bank przygotowuj dla swoich klientów co jakiś czas nowe oferty. Jednak jak się okazuje jest to również zobowiązanie które spłacamy bardzo regularnie. Niestety nie wszyscy mogą liczyć na pozytywną decyzję kredytową. Na taką decyzję banku może wpłynąć wiele różnych czynników.

Warunki otrzymania kredytu hipotecznego

Bank analizując nas wniosek o przyznanie kredytu hipotecznego bierze pod uwagę wiele różnych czynników. Po pierwsze bardzo ważny jest wiek kredytobiorcy, najlepszym klientem banku jest osoba która nie ukończyła jeszcze 35 roku życia. Z nieco większym dystansem traktowane są już osoby starsze, choć nie jest ważny wiek klienta w chwili kiedy zaciąga on kredyt ale w chwili kiedy skończy go spłacać. Zatem znaczenie ma tu również to na ile lat zaciągamy kredyt hipoteczny. A zatem kredytobiorca w dniu spłacenia kredytu nie powinien mieć więcej niż 80 lat. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe więc jest to bardzo możliwe i bank w ten sposób chce ograniczyć ryzyko braku spłaty kredytu.

Historia kredytowa

Innym niezwykle ważnym czynnikiem który ma wpływ na decyzję banku jest nasza historia kredytowa. Dla banku zdecydowanie bardziej wiarygodnym klientek jest osoba która nie posiada żadnej historii kredytowej niż złą. Jak się okazuje historia kredytowa to ten czynnik na który możemy mieć wpływ. Jeżeli mamy w dalekich panach kupno mieszkania i zaciągnięcie kredytu hipotecznego możemy wcześniej zaciągnąć kilka mniejszych kredytów czyli np. wziąć coś na raty i regularnie te raty spłacać. Taki krok to analizowanie historii kredytowej która będzie miała wpływ na decyzję banku. Banki nie przyznają kredytów osobą które w przeszłości miały problem ze spłatą swoich zadłużeń, maja zaległości bądź spłacały raty z opóźnieniem. Dotyczy to zarówno kredytów pożyczek jak i zobowiązań wobec urzędu skarbowego czy ZUS. Ważne są też nasze dochody jednak poza tym ile zarabiamy bardzo ważne jest też ile wydajemy i jakie mamy koszty, bank zwraca na to dużą uwagę.