Wiele sytuacji w naszym życiu jasno sugeruje nam konieczność zaciągnięcia kredytu. Mówimy tu o bardzo różnych wydatkach. Czasami pieniądze są potrzebne na daleki wyjazd, czy wręcz podróż marzeń. Czasami chodzi o zwykłe koszty życia i bieżące wydatki. Ale zdarza się także, że naszym największym obecnie celem jest zakup samochodu. W takim przypadku warto wiedzieć, że bardzo korzystną i niezwykle ciekawą opcją, która może nam zapewnić spełnienie tego marzenia, są kredyty samochodowe.

Zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu (jakiegokolwiek, czy są to kredyty samochodowe, czy gotówkowe, czy nawet takie na mieszkanie), obowiązkowe jest zapoznanie się z możliwie jak największą liczbą ofert dostępnych na rynku. Ważna jest tu świadomość, że w obecnych czasach mamy do dyspozycji mnóstwo różnych banków, z których każdy ma w swoim zasobnym repertuarze bardzo dużo propozycji w zakresie pożyczania pieniędzy. Do nas należy decyzja, którą z tych ofert wybierzemy. Przy wyborze interesującej nas opcji warto wziąć pod uwagę nasze możliwości finansowe. Jest to istotne, ponieważ gdy nasza zdolność kredytowa jest niezbyt imponująca, comiesięczne spłacanie należności finansowych o zbyt dużej wysokości może być dla nas niebywale uciążliwe. Kolejną sprawą jest dopasowanie oferty banku do naszych wymagań. Musimy zadecydować, czy chcemy kupić samochód nowy, czy używany. Kredyty samochodowe dzielą się właśnie na te dwie opcje. Jasną sprawą jest, że kredyt, który zaciąga się w celu zakupu nowego auta prosto z salonu, opiewa na dużo wyższą kwotę. Co ciekawe, koszty kredytu dotyczącego używanego auta są wyższe. Jeszcze do niedawna była to niebagatelna różnica, obecnie się ona nieco zaciera, ale nadal warto przeanalizować tę sytuację i zastanowić się, czy nie opłaca nam się bardziej zakupić nowy pojazd.

Kolejną wartą odnotowania i zauważenia sprawą są formy zabezpieczenia, które stosują banki, gdy zaciągane są kredyty samochodowe. Aby zmniejszyć do minimum ryzyko oszustwa czy wymigania się od płacenia, placówki te opracowały kilka form zabezpieczenia. Pierwsza z nich, najpopularniejsza i najczęściej stosowana, to przewłaszczenie pojazdu. Polega to na tym, że aż do momentu uiszczenia wszystkich należności zakupiony przez nas samochód jest własnością banku. Bez paniki – kredytobiorca może śmiało z niego korzystać na warunkach ustalonych w umowie. Gdy tylko okres płacenia się skończy, auto ląduje w rękach klienta i możemy korzystać z niego do woli. Kolejna forma zabezpieczenia, gdy mamy na myśli kredyty samochodowe, to zastaw rejestrowy. Dochodzi do niego w sądzie rejestrowym. Zawierana jest tam umowa, na podstawie której, gdy klient wymiguje się od uiszczania kolejnych spłat lub próbuje oszukać bank w inny sposób, samochód automatycznie przechodzi na własność banku, a my możemy pożegnać się z marzeniami o posiadaniu własnego pojazdu. Ostatnia forma zabezpieczenia, która jest także popularna, ale stosowana nie aż tak często, to zastawienie karty pojazdu w banku. Znaczy to ni mniej ni więcej tylko to, że na czas spłacania rat kredytu nie możemy w żaden sposób komukolwiek sprzedać naszego nowego nabytku.

Na sam koniec należy zauważyć, że ofert jest mnóstwo, a rynek usług bankowych niezwykle obszerny i barwny. Należy wystrzegać się kruczków i nieścisłości, trzeba też przeanalizować w miarę możliwości jak najwięcej opcji. Pamiętajmy również, że mowa tu o zobowiązaniu finansowym na niekiedy bardzo długi okres. Jeśli nie damy rady się z niego wywiązywać, odpuśćmy sobie decyzję o zaciągnięciu kredytu.