Kiedy pojawiają się trudności z tym, by poradzić sobie z zadłużeniem, znajdź odpowiednie narzędzia finansowe, które pomogą ci przejąć kontrolę i wydostać się z dołka finansowego.

Czym jest konsolidacja długów?

Konsolidacja zadłużenia, zwana niekiedy konsolidacją kredytową, polega na łączeniu wielu długów w jeden dług. Może to ułatwić i być może nawet obniżyć koszty dla kredytobiorców takich jak Ty, abyś w końcu mógł spłacić długi.

Możesz użyć nisko oprocentowanych pożyczek konsolidacyjnych do spłacania różnych rodzajów długów, w tym takich jak:

  • Karty kredytowe
  • Koszty leczenia
  • Karty sklepów detalicznych
  • Pożyczki osobiste
  • Pożyczki studenckie

Weźmy przykład długu z karty kredytowej. Według badań rządowych mniej niż 40% konsumentów opłaca rachunki za karty kredytowe w każdym miesiącu.

Utrzymywanie salda na wielu kartach kredytowych może sprawić, że będziesz się ciągle zastanawiać: „Którą kartę mam spłacić w pierwszej kolejności?”. Na szczęście możesz przejąć kontrolę nad wieloma saldami kart kredytowych i innymi długami, konsolidując je. Stawki pożyczek z tytułu konsolidacji kart kredytowych są często niższe niż oprocentowanie kart kredytowych, więc możesz potencjalnie zaoszczędzić pieniądze, a jednocześnie dokonywać tylko jednej płatności miesięcznie. Wystarczy rozważyć zalety i wady pożyczek, aby skonsolidować zadłużenie karty kredytowej, a następnie podjąć świadomą decyzję.

Jak korzyści możesz czerpać z konsolidacji zadłużenia?

Może to mieć natychmiastowy pozytywny wpływ na skuteczniejsze zarządzanie zadłużeniem. W szerszym znaczeniu może przynieść długoterminowe korzyści poprzez poprawę wyniku kredytowego.

Czynniki, które uwzględniają biura kredytowe przy ustalaniu wyniku, obejmują:

  • wykorzystanie kredytu
  • stosunek między dostępnym kredytem a kredytem, którego obecnie używasz (salda kart kredytowych, kredyt hipoteczny, kredyt samochodowy itp.).

Eksperci zalecają utrzymywanie współczynnika na poziomie 30 procent lub mniej, aby pokazać potencjalnym kredytodawcom, że można w odpowiedzialny sposób korzystać z kredyt bez nadmiernego powiększania długu. Konsolidując swój dług, możesz szybciej spłacić swój dług, co obniży wykorzystanie kredytu i zwiększy twoją zdolność kredytową.

Jakie długi można skonsolidować?

Mimo że możesz używać konsolidacji zadłużenia do różnych celów, nie jest to rozwiązanie uniwersalne.

Zwykle odnosi się do niezabezpieczonego długu konsumenckiego – długu, który nie wymaga zabezpieczenia nieruchomości, podobnie jak w przypadku kredytu samochodowego lub kredytu hipotecznego. Jeśli masz obawy dotyczące zadłużenia na dom lub samochód, może zajść potrzeba sprawdzenia kredytu na refinansowanie samochodu lub refinansowania kredytu hipotecznego.

Ponadto może być potrzebny specyficzny rodzaj konsolidacji zadłużenia dla konkretnych sytuacji, takich jak konsolidacja pożyczek studenckich.

Różne metody konsolidacji zadłużenia

Masz do dyspozycji więcej niż jeden sposób konsolidacji zadłużenia. Zastanów się nad niektórymi z narzędzi finansowych, z których możesz wybierać. Jednym z nich są niskie odsetki pożyczek konsolidacyjnych. Typowa pożyczka konsolidacyjna to pożyczka osobista, która pomaga w zarządzaniu długiem w trzech etapach: pożyczkodawca wydaje pożyczkę jednorazowo, wykorzystujesz pieniądze na spłatę długów i spłacasz pożyczkodawcę, który wystawił kredyt konsolidacyjny. Takie kredyty konsolidacyjne zadłużenia oferują wygodę jednej płatności miesięcznej i możesz zaoszczędzić znaczne pieniądze, uzyskując pożyczkę o niższym oprocentowaniu niż to, co płacisz za długi, które chcesz skonsolidować.