Wszystkie banki oferują swoim klientom kartę kredytową. Jest ona proponowana podczas zakładania konta albo zaciągania kredytu. Nie jest tutaj sprawdzana zdolność kredytowa, nie ważny jest wiek, zatrudnienie, czy też wysokość dochodów. Kartę kredytową może mieć więc każdy. Jednak zanim się zdecydujemy na kartę kredytową, zastanówmy się nad jej plusami i minusami.

Do czego przydaje się karta kredytowa?

Karta kredytowa na pewno przyda się gdy mamy nieprzewidziane wydatki, a do wypłaty jeszcze daleko. Niestety karta kredytowa używana w nadmiarze i nierozsądnie może być dla nas początkiem niekontrolowanego zadłużenia. Aby bezpiecznie korzystać z popularnej „kredytówki”trzeba zachować pewną dyscyplinę.

Różnice między kartą kredytową a kartą płatniczą.

Na pierwszy rzut oka karty te niczym się nie różnią, wyglądają tak samo i tak samo można je używać. Można nimi płacić za zakupy, w restauracji, w hotelu, można także pobierać gotówkę z bankomatu. Jest jednak jedna różnica między tymi kartami. Korzystając z karty płatniczej, wydajemy własne pieniądze zgromadzone na koncie bankowym. Natomiast płacąc kartą kredytową korzystamy z kredytu, który zaoferował nam bank, tak więc wykorzystujemy pieniądze banku. Ponieważ jest to forma kredytu, wydane pieniądze trzeba do banku zwrócić. Limit dostępny na karcie kredytowej, jak i termin jej spłaty jest ustalany z bankiem przy podpisywaniu umowy. Także wszystkie opłaty, prowizje, odsetki są ustalane wcześniej z bankiem i w dużej mierze są uzależnione od sposobu korzystania z karty.

Czy karta kredytowa jest bezpieczna?

Karta kredytowa jest bezpiecznym środkiem płatniczym jeśli rozsądnie z niej korzystamy. Jednak nie powinna być traktowana jako źródło dochodu, a jedynie jako pewnego rodzaju koło ratunkowe. Jest bezpieczna, gdy używamy ją tylko w sytuacjach kryzysowych, albo gdy mamy nieprzewidziane wydatki. Z drugiej zaś strony musimy mieć pewność, że będziemy w stanie spłacić wykorzystany kredyt w umówionym terminie. Musimy mieć świadomość, że pieniądze z których korzystamy należą do banku, a my tylko je pożyczamy. Przyjdzie w końcu moment kiedy będzie trzeba je zwrócić z odpowiednim oprocentowaniem więc lepiej z karty korzystać mądrze i odpowiedzialnie.

Karta kredytowa nie jest produktem darmowym. Bank za wykorzystane pieniądze pobiera odsetki, dlatego wykorzystaną sumę musimy oddać z odsetkami. Dlatego też zanim zdecydujemy się skorzystać z karty kredytowej sprawdźmy ile ona nas będzie kosztować, a jeśli nie musimy, nie korzystajmy z niej w ogóle.