Ubiegając się o kredyt trzeba spełniać wiele wymogów. Banki chcą mieć pewność, że pożyczając nam pieniądze będą je mogli odzyskać wraz z oprocentowaniem. Takich czynników, które wpływają na to, czy otrzymamy kredyt, czy też nie jest naprawdę sporo. Historia kredytowa jest wyjątkowo ważnym czynnikiem, gdy ubiegamy się o kredyt gotówkowy. Banki na jej podstawie podejmują decyzję, czy można nam zaufać i pożyczyć nam pieniądze. Możemy ją sprawdzić samemu. Wystarczy zgłosić się z prośbą o udzielenie informacji do Biura Informacji Kredytowej. W instytucji tej znajdziemy informację na temat konkretnego kredytobiorcy oraz to jaka była jego historia odnośnie zobowiązań. Sprawdzimy jak wyglądała spłata rat kredytu i czy kredytobiorca ich nie przesuwał w czasie. Banki, kiedy chcą udzielić komuś kredytu sprawdzają informacje o nim właśnie w Biurze Informacji Kredytowej, czyli w BIK.

Mając dobrą historię kredytową o wiele łatwiej nam będzie uzyskać zgodę na kredyt. Banki w Polsce przeważnie sprawdzają jak taka historia kredytowa wyglądała, aby mieć pewność, że dany klient spłaci zaciągnięty kredyt na czas. Sprawdzając historię kredytową banki minimalizują ryzyko nie spłacenia zobowiązań przez kredytobiorcę. BIK pokaże, czy udzielenie kredytu danej osobie jest ryzykowne, czy też jest to osoba w pełni rzetelna i godna zaufania. Jeżeli udzielenie kredytu wiąże się z ryzykiem wówczas bank może zażądać od kredytobiorcy dodatkowych zabezpieczeń, czy też podwyższyć mu koszta całkowite kredytu, a w bardziej poważnych przypadkach w ogóle tego kredytu nie dać. Dlatego też warto dbać o swoją historię kredytową. Niektóre instytucje nie posiadają uprawnienia do tego, aby sprawdzić jaka jest historia kredytowa w BIK, ale jeśli chodzi o samego kredytobiorcę może on otrzymać taką informację na swój temat w formie raportu. Takie potwierdzenie może nam się przydać przy ubieganiu o kredyt. Taki raport możemy zamówić przez Internet, albo w banku w którym posiadamy konto, jednak nie każdy bank udzieli nam takowej informacji. Można ją uzyskać między innymi w banku PKO. Tam bez problemu będziemy mogli sprawdzić jak wygląda nasza historia kredytowa, pod warunkiem, że posiadamy w tym banku konto.

Jakie dane gromadzone są w BIK?

W BIK gromadzi się wiele różnych informacji dotyczących kredytobiorców. Gromadzi się tam informację o obecnych zobowiązaniach kredytobiorcy, o tym ile spłacić do tej pory kredytów bankowych, a także ile razy banki pytały o jego historię kredytową. Pozytywna opinia z BIK jest bardzo ważna i warto o nią dbać. Może być ona kluczowym wymogiem, kiedy będziemy się starać o udzielenie przez bank kredytu. W przypadku większych kredytów banki zawsze sprawdzą naszą historię kredytową. Muszą być pewni, że tak duże pieniądze jakie pożyczy kredytobiorca z powrotem wrócą na konto banki, w terminie jaki został określony w umowie.