Kredyty hipoteczne a zdolność kredytowa

Każda osoba, która chce starać się o kredyt hipoteczny, musi zdawać sobie sprawę z tego, że z perspektywy banku ważnym czynnikiem decydującym o przyznaniu lub odmowie związanej ze zobowiązaniem jest zdolność kredytowa. Należy znać to pojęcie i dokładnie wiedzieć, co wiąże się z procesem weryfikacji potencjalnego kredytobiorcy pod tym kątem. Jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę, że banki korzystają z dostępnych im informacji, ale nie oznacza to, że mają one wgląd we wszystkie szczegóły – dlatego odpowiedzialne podejście do sprawy wymaga od nas również samodzielnej analizy własnej kondycji finansowej.

Dlaczego banki sprawdzają zdolność kredytową i co to oznacza?

Banki przeprowadzają proces weryfikacji zdolności kredytowej z prostego powodu – chodzi o minimalizowanie ryzyka zaistnienia sytuacji, w której przyzna się zadłużenie osobie, która nie jest go w stanie spłacić. Sprawdzanie zdolności kredytowej ma więc za zadanie pełnić funkcje ochronne zarówno w odniesieniu do instytucji bankowej, jak i do osoby, która stara się o przyznanie zadłużenia. W kredytach hipotecznych niejednokrotnie chodzi o bardzo wysokie sumy przeznaczone do długoterminowej spłaty, a zatem ryzyko jest tutaj dość wysokie. Nic więc dziwnego, że instytucje bankowe badają zdolność kredytową osób zainteresowanych zobowiązaniami finansowymi.

Czynniki wpływające na zdolność kredytową

Naszą zdolność kredytową kształtuje szereg czynników. W specjalnych bazach danych dostępne są dane dotyczące naszych przeszłych oraz aktualnych długów – banki korzystają z możliwości sprawdzenia tych źródeł informacji. Dzięki temu mają pewien pogląd na nasze finanse oraz podejście do zobowiązań. Ważne są jednak również nasze zarobki i wydatki – te ustalane są zazwyczaj na podstawie odpowiednich dokumentów potwierdzających wysokość przychodów. W zależności od tego, jakie są nasze źródła zarobków, wymagana dokumentacja może się znacząco różnić. Wydatki natomiast weryfikuje się natomiast często w sposób szacunkowy, na podstawie oświadczenia złożonego przez potencjalnego kredytobiorcę. Nieraz podaje się tam dane dotyczące liczby osób na utrzymaniu. Jak więc widać, banki sprawdzają naszą sytuację finansową pod kątem zadłużenia.

Ślady

    Brak Śladów

Komentarze

Wyświetl komentarze jako (Płasko | Wątki)

    Brak komentarzy


Dodaj komentarz

Zamknięcie tekstu w znakach gwiazdki spowoduje jego wytłuszczenie (*tekst*), podkreślenia są tworzone przez zastosowanie _tekst_.
Standardowe emotikony jak :-) lub ;-) będą zmieniane na ich graficzną wersję.
Adresy e-mail nie będą pokazywane i będą używane tylko do celów wysyłania powiadomień drogą e-mailową

Proszę, wpisz widoczny na obrazku kod do odpowiedniego pola. Twój komentarz zostanie dodany tylko gdy wpisany kod będzie się zgadzał z tym widocznym na obrazku. Proszę, upewnij się, że Twoja przeglądarka ma włączoną obsługę cookies (ciasteczek) lub Twój komentarz nie przejdzie poprawnie weryfikacji.
CAPTCHA