Aktualne dane o kredytach konsumpcyjnych

Kredyt konsumpcyjny zaraz po kredycie mieszkaniowym to najpopularniejszy rodzaj zobowiązania notowany w krajowych budżetach domowych. W artykule przejrzysz aktualne dane o sektorze pożyczek konsumpcyjnych dostępnych w bankach, parabankach, SKOK-ach, na liście popularności pnie się w górę także konsolidacja - zobacz wszystkie te oferty na 17bankow.com.Trendy na rynku kredytów konsumpcyjnych w PolsceNajdokładniejsze statystyki dotyczące kredytów konsumpcyjnych udostępnia Biuro Informacji Kredytowej. W roku 2018 zadłużenie dotyczyło ponad 15 mln osób (dane na czerwiec). Polska plasuje się w czołówce krajów, w których kredyt konsumpcyjny stanowi ogromną wartość w stosunku do PKB. Zbliżamy się do Cypru, a nawet Grecji. Nie jest to do końca dobra perspektywa, ponieważ mówi wiele o przyzwyczajeniach konsumentów, a także o braku chęci do oszczędzania. Oczywiście to również zasługa niskich stóp procentowych, dzięki którym pożyczki gotówkowe mocno się opłacają. Statystyki branżowe sugerują, że rynek kredytów gotówkowych rośnie z roku na rok o około 10%. Taka tendencja utrzyma się prawdopodobnie do momentu pierwszych zmian w polityce monetarnej. Polacy obawiają się najczęściej kredytów długoterminowych i przy planowaniu zadłużenia wybiera się z reguły krótkoterminowe oferty, w tym chwilówki w segmencie parabankowym. Kredyt gotówkowy wygrywa zdecydowanie z kartą kredytową, która posługują się raczej klienci premium, z dużymi dochodami (powyżej średniej krajowej). Pomimo preferencji do krótkoterminowego zadłużenia większość kredytobiorców w Polsce zgodzi się na wydłużenie okresu spłaty w zamian za otrzymanie niższej raty, która umożliwi normalne funkcjonowanie gospodarstwa domowego.Młodzi wolą parabanki, a starsi bankiZaufanie do kredytów gotówkowych wzrosło przez optymalizację kosztów pozaodsetkowych oraz windykacyjnych (prawna ochrona konsumentów). Dzięki temu kredytobiorca jest w stanie prawidłowo porównać oferty i nie narazi się przy tym na klauzule niedozwolone w umowach. W sektorze pożyczkowym zadłużenie rośnie wśród młodych ludzi, w pokoleniu Y, wchodzących na rynek pracy (25 – 35 lat). Obsługę kredytów w bankach preferują natomiast seniorzy. Polacy preferują zatem zadłużenie zamiast oszczędzania, a kredyt konsumpcyjny to praktycznie stałe uzupełnienie podstawowych wydatków.


Ślady

    Brak Śladów

Komentarze

Wyświetl komentarze jako (Płasko | Wątki)

    Brak komentarzy


Dodaj komentarz

Zamknięcie tekstu w znakach gwiazdki spowoduje jego wytłuszczenie (*tekst*), podkreślenia są tworzone przez zastosowanie _tekst_.
Standardowe emotikony jak :-) lub ;-) będą zmieniane na ich graficzną wersję.
Adresy e-mail nie będą pokazywane i będą używane tylko do celów wysyłania powiadomień drogą e-mailową

Proszę, wpisz widoczny na obrazku kod do odpowiedniego pola. Twój komentarz zostanie dodany tylko gdy wpisany kod będzie się zgadzał z tym widocznym na obrazku. Proszę, upewnij się, że Twoja przeglądarka ma włączoną obsługę cookies (ciasteczek) lub Twój komentarz nie przejdzie poprawnie weryfikacji.
CAPTCHA